Coraz więcej osób w naszym otoczeniu cierpi na różne rodzaje nerwic, chociaż niekoniecznie o tym wiemy. Potocznie nerwica kojarzy się głównie z emocjami takimi jak wściekłość, czy agresja, ale to tylko stereotyp, ponieważ tak naprawdę główną emocją odczuwaną przez osoby cierpiące na zaburzenia nerwicowe jest lęk.
Lęk często jest przez nas używany jako synonim strachu, jednak specjaliści rozdzielają te dwa pojęcia, definiując strach jako emocję, która pojawia się w sytuacji realnego zagrożenia (na przykład, kiedy idąc chodnikiem zauważamy, że samochód zjeżdża z ulicy i pędzi prosto na nas), natomiast lęk uważany jest za bardziej rozmytą emocję, która nie dotyczy konkretnego zagrożenia. Każdy z nas charakteryzuje się jakimś poziomem lęku i całkowicie normalne jest, że czasem go odczuwamy.
Jednak u niektórych osób powoduje on ogromne cierpienie i niechęć do życia, wtedy właśnie można mówić o wystąpieniu nerwicy i osoba taka może być zdiagnozowana jako chora oraz poddana leczeniu. U części chorych pojawia się tak zwany lęk uogólniony, odczuwają oni ciągle trwające napięcie związane z przyszłością. Innym rodzajem nerwicy jest nerwica natręctw, dawniej nazywana zaburzaniem kompulsywno-impulsywnym, która charakteryzuje się koniecznością wykonywania przez chorego powtarzalnych czynności, takich jak na przykład ciągłe liczenie przedmiotów lub mycie rąk nawet kilkadziesiąt razy dziennie bez obiektywnej przyczyny.
Często zdarza się, że zaburzenia nerwicowe współwystępują z zaburzeniami depresyjnymi i wtedy lękowi towarzyszy ogólne obniżenie nastroju chorego. Jak zatem leczyć zaburzenia nerwicowe? Jednym z najważniejszych elementów leczenia jest odkrycie przyczyny powodującej zaburzenie i wyeliminowanie jej. Często zdarza się, że nerwica nasila się pod wpływem czynników zewnętrznych, na przykład silnego stresu bądź przemęczenia. Nieocenione znaczenie w leczeniu ma psychoterapia prowadzona u doświadczonego specjalisty oraz farmakoterapia pod okiem psychiatry. W wielu przypadkach leczenie skutkuje całkowitym wycofaniem się objawów.