Aby wejść w nowy dzień z energią i radością, potrzebujesz odpowiednio skomponowanego śniadania. Co jeść, aby zapewnić sobie niezbędne składniki odżywcze i witaminy i jak komponować zdrowe śniadanie?
Co zdrowego na śniadanie – produkty białkowe i witaminy
Jednym z najzdrowszych produktów na śniadanie są jajka. Możesz przyrządzić sobie pyszną jajecznicę na prawdziwym maśle z dodatkiem pomidorów i grzanek. Gdy chcesz uzupełnić niedobór witaminy C, koniecznie sięgnij po świeżo wyciskany sok pomarańczowy. Pamiętaj jednak, że zawiera on dużo cukru i nie zawsze nadaje się dla cukrzyków. Gdy nie lubisz jajek, możesz przygotować sobie szybką sałatkę. Jedyne, co wymaga wówczas zachodu, to fakt, że trzeba dzień wcześniej przygotować mięso. Pokrój kurczaka lub indyka na drobne kawałki i usmaż na patelni lub zgrilluj. Rano, do mięsa dodaj rukolę, jednego pomidora lub małe pomidorki cherry oraz sos na bazie jogurtu. Do takiej sałatki dodaj również tuńczyka – to bogate źródło białka, podobnie jak jajka. Ponadto tuńczyk zawiera też niezbędne dla pracy mózgu kwasy omega, a jeśli czeka Cię intensywny dzień, który wymaga intelektualnych wyzwań, koniecznie sięgnij po smacznego i tłustego tuńczyka!
Nie lubię jeść śniadań – coś dla wybrednych
Niektóre osoby nie jadają śniadań, a robią się głodne dopiero około godziny 11-12. Ci, którzy jednak wolą coś zjeść, ale nie mogą przełknąć dużych porcji, mogą przygotować sobie wyśmienity shake bananowy. Banany są cennym źródłem węglowodanów, dlatego po takim napoju czujesz niesamowity przypływ energii! Banany mają mniej cukru niż pomarańcze, chociaż również zawierają cukier, dlatego również nie są najlepsze dla cukrzyków. Raczej wystrzegaj się picia kawy na czczo, nawet gdy nie lubisz jeść śniadań, zmuś się do wypicia soku lub jogurtu – kawa na pusty żołądek szkodzi i może być przyczyną wrzodów na żołądku oraz bólów brzucha.
Owsianka – czy na pewno zdrowa?
Owsianka to równie popularny posiłek na śniadanie, jak jajka. Nie każdy jednak lubi mleczne dania, a dodatkowo nie mogą oni spożywać żadnych zbóż, czy otrębów, takich jak owsianka. Zamiast tego możesz przygotować sobie kanapki z bezglutenowym pieczywem lub jeśli lubisz ziarna i otręby, z pieczywem pełnoziarnistym. Po takim śniadaniu często odczuwa się sytość, ale należy pamiętać o tym, że pełnoziarniste produkty i owsianka dłużej się trawią niż produkty białkowe, takie jak jajka lub tuńczyk. Pamiętaj, aby każdy posiłek, nie tylko śniadanie, jeść bez pośpiechu. Szybkie połykanie kęsów nie jest na pewno zdrowym sposobem na śniadanie, które ma dodać energii i wprowadzić w dobry nastrój!